دکتر فرشته دماریام » بارداری و زایمان » علائم سقط جنین خود به خودی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

علائم سقط جنین خود به خودی چیست؟

علائم سقط جنین چیست؟ علائم سقط جنین مکرر چیست؟ سقط جنین خود به خود به چه دلیل ایجاد می شود؟ آیا می توان پس از آن باردار شد؟ سقط جنین به دلایل مکرر ایجاد می شود. این اتفاق در هفته های ابتدایی بارداری بیشتر اتفاق می افتد. اگر می خواهید با دلایل اصلی آن آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

سقط جنین چگونه اتفاق می افتد؟

اگر سقط جنین به صورت کامل انجام شود، خونریزی به همراه جنین به صورت کامل از شکم مادر خارج می شود. اما ممکن است همه محصولات بارداری به صورت کامل از رحم خارج نشود. ممکن است بخشی از آن در رحم باقی بماند. که به این مورد سقط جنین نناقص گفته می شود. در نمونه ای دیگر از سقط جنین، جنین در شکم مادر می میرد. اما علائم سقط نظیر خونریزی و یا حتی درد وجود ندارد.

✔️ علائم نازایی چیست؟

دلیل اصلی سقط جنین چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل سقط جنین، می تواند بارداری پوچ یا حاملگی مولار باشد. این مورد معمولا در سه ماهه ابتدایی بارداری اتفاق می افتد. در صورت سقط در ماه های بعد به آن سقط جنین دیررس گفته می شود. در ادامه مقاله قصد داریم به دیگر علائم سقط جنین خود به خودی اشاره کنیم.

 • مشکلات زمینه ای مادر نظیر کم کاری تیروئید
 • وجود عفونت و عدم رعایت مراقبت های قبل از بارداری
 • وجود مشکلات رحم نظیر چسبندگی رحم و یا موارد این چنینی
 • سن مادر و پدر
 • مشکلاتی نظیر چاقی
 • وجود مشکلات کروموزومی جنین
سقط جنین خود به خود

موارد بالا به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم در سقط جنین خود به خودی موثر هستند.همچنین مواردی در بارداری وجود دارد که باید رعایت شود. به عنوان مثال برخی از آزمایش ها ممکن است خطرناک باشد.

حامگی پس از سقط جنین

در صورتی که سابقه سقط جنین داشته اید و قصد بارداری دارید، حتما باید قبل از آن تحت نظر پزشک باشید و مراقبت های قبل از بارداری را جدی بگیرید. برخی از خانم ها به دلایل مختلف ممکن است دچار سقط جنین مکرر شوند. همچنین ممکن است به دلیل نازایی از روش های درمان با IUI و یا IVFاستفاده کنند. بنابراین در اینگونه موارد مراقبت های دوران بارداری و مراجعه منظم به متخصص زنان و زایمان بسیار مهم است. موارد مختلفی ممکن است در سقط وجود داشته باشد. سقط جنین در بارداری دوقلو نبز می تواند اتفاق بی افتد

علائم سقط جنین چسیت؟

گاهی ممکن است در بارداری به علائم سقط جنین در خود مشکوک شوید و سعی کنید هرچه زودتر این علائم را متوجه شوید.

 • خونریزی و یا لکه بینی یکی از علائم سقط جنین است. در این مورد مادامی که دهانه رحم باز نشود، جنین سقط نمی شود.
 • درد و گرففتگی شکم می تواند از نشانه های سقط جنین باشدو البته هر دردی در دوره بارداری درد سقط جنین نیست و لاطم به ذکر است که سقط ممکن است با درد همراه نباشد.
 • وجود کمر درد به صورت های شدید و یا به صورت خفیف ممکن است از علائم باشد.
 • احساس مادر می تواند یک نشانه باشد. چرا که پس از سقط هورمون ها تغییر می کند.

در صورت مشاهده هر کدام از علائم، لازم است هر چه سریع تر به متخصص مراجعه کنید.

مراقبت های لازم برای عدم سقط جنین در رحم مادر

 • اگر سابقه سقط جنین مکرر و خود به خودی را دارید، ممکن است این اتفاق باز هم برای شما بی افتد! در این مورد ممکن است است دلیل مشخص و واضحی هم برای آن وجود نداشته باشد.
 • اگر به  ناحیه شکم شما ضربه وارد شده است، برای معاینات بیشتر هرچه سریع تر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.
 • گاهی ممکن است با مشاهده علائم سقط جنین، جنین هنوز زنده باشد اما نیاز به مراقبت و استراحت مطلق وجود داشته باشد.  
 • اگر تا فاصله 3 ماه پی از زایمان قبلی بارداری شدید، باید مراقبت ها را به شدت جدی بگیرید.
 • افزایش تعداد بارداری ممکن است امکان سقط جنین را بالا ببرد.

مراقبت های پس از بارداری و قبل از آن برای همه خانم های باردار لازم و حیاتی است. برای کسانی که درمان ناباروری با روش IVF یا دیگر روش ها را انجام داده اند هم لازم است.

آیا میزان خونریزی نشانه سقط جنین است؟

خونرریزی در سقط جنین ممکن است متفناوت باشد. میزان خونریزی معمولا با افزایش مدت زمان بارداری افزایش می یابد. اما نمی توان گفت خونریز و میزان آن قطعا نشانه بارداری است. خونریزی ناشی از این عارضه ممکن است به صورت لخته لخته و یا به صورت لکه بینی باشد. در صورتی که در مدت زمان بارداری دچار خونریزی شدید، لازم است هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سقط جنین

سوالات متداول در ارتباط با سقط جنین در دروان بارداری

سخن آخر

سقط جنین خود به خودی ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود. البته سقط جنین نشانه هایی دارد. ممکن است به صورت های مختلف اتفاق بی افتد. به عنوان مثال می تواند با خونریزی همراه باشد و یا جنین داخل رحم و بدون خونریزی از دست برود. با اینکه سقط معمولا در هفته های اول بارداری رخ می دهد، اما در هر زمان و هر دوره ازبارداری ممکن است ایجاد شود. در صورتی که بیماری های زمینه ای دارید، داروهای خاص مصرف می کنید و یا سابقه سقط جنین داشته اید، حتما مرتبا تحت مراقبت های پزشک زنان و زایمان قرار داشته باشید.

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
بهترین متخصص زنان و زایمان در ارومیه

بهترین متخصص زنان و زایمان در ارومیه

زایمان یکی از مهم ترین مراحل در زندگی زنان به شمار می آید. برهمین اساس باید خانم های باردار با همراهی بهترین متخصص زنان و زایمان بهترین راه را برای به دنیا آوردن فرزند خود انتخاب کنند و در نهایت صحت و سلامت نوزاد خود...

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

زایمان طبیعی همانطور که از اسمش برمی آید یک روش طبیعی برای به دنیا آمدن نوزاد است. در کمال شگفتی، خداوند متعادل به شکلی بدن زن را طراحی کرده است که بتواند به صورت طبیعی نوزاد را به دنیا بیاورد. در زایمان طبیعی، تعامل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 2 =

تماس سریع