مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی زیبایی زنان

گذر زمان، زایمان و افزایش یا کاهش وزن ناگهانی همه عواملی هستند که می‏توانند زیبایی واژن را به خطر بیاندازند. روش‏ های گوناگونی به منظور بهبود زیبایی واژن تاکنون وجود داشته است که در این مقاله به طور خلاصه محبوب‏ترین آنها توضیح داده می‏شود. پیش از تصمیم به انجام هر یک از آن روش‏ های جراحی زیبایی واژن لازم است تا با پزشک خود کنید و به درستی تصمیم بگیرید.

انواع روش‏ های جراحی زیبایی واژن

گذر زمان، نوسانات وزن، زایمان و بسیار فعالیت‏ های دیگر که به صورت طبیعی برای هر زنی ممکن است در طول زندگی چندین بار اتفاق بیفتند، همه عواملی هستند که شکل ظاهری و بافت واژن را تحت تاثیر قرار می‏دهند.

این اتفاقات طبیعی می‏تواند تاثیر منفی بر لذت جنسی فرد داشته باشد. کاهش احساس لذت، درد و یا حتی سوزش در حین رابطه جنسی و حتی در هنگام انجام برخی فعالیت‏ های ورزشی مانند دوچرخه سواری و یا اسب سواری باعث می‏شود فرد به فکر انجام برخی عمل‏ های جراحی در ناحیه واژن بیفتد.

این جراحی‏ ها عموما با هدف زیباسازی واژن و بهبود لذت جنسی انجام می‏شوند. ممکن است وابسته به نیاز فرد جراحی‏ های گوناگونی مانند لابیاپلاستی، سفید کردن واژن، پرینورافی، واژینوپلاستی و هودوپلاستی انجام گیرد.

در این مقاله قصد داریم هر یک از این روش‏ها، مزایا و کاندیداهای هر یک و به علاوه انتظاری که هر کدام برآورده می‏کنند به طور خلاصه معرفی و توضیح دهیم. اگر شما فردی و یا اطرافیان نزدیکتان قصد انجام هر یک از انواع جراحی زیبایی واژن را داشته باشند این مقاله می‏تواند به شما کمک کند تا روش بهتر را تشخیص دهید و پس از مشورت کامل با پزشک و بررسی وضعیت خود آن را انجام دهید.

مهمترین اصل پیش از تصمیم گیری به انجام جراحی زیبایی واژن، مشورت با پزشک متخصص است.
مهمترین اصل پیش از تصمیم گیری به انجام جراحی زیبایی واژن، مشورت با پزشک متخصص است.

اقدامات لازم پیش از تصمیم به جراحی زیبایی واژن

پیش از تصمیم به انجام هرگونه جراحی زیبایی واژن باید با بهترین متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. در ابتدا باید اهداف شما از این جراحی مشخص شود و سپس پزشک با معاینه دقیق به شما اطمینان دهد که آیا این جراحی برای شما ضرورت دارد و آیا با انجام آن اهداف مطرح برای شما به دست خواهد آمد یا خیر.

پس از این مرحله شرایط پزشکی فرد، حساسیت ‏های دارویی و بیماری‏ها و داروهایی که آنها را دارد بررسی می‏شود. اگر فرد ویتامین، مکمل و یا دخانیات خاصی مصرف می‏کند باید حتما به پزشک خود اطلاع دهد. اگر پیشتر جراحی خاصی در هر یک از قسمت ‏های بدن خود داشته است نیز باید به پزشک اطلاع دهد. پزشک با ارزیابی بیماری‏ها و سلامت کلی فرد اطمینان پیدا می‏کند که آیا جراحی زیبایی واژن برای او مفید خواهد بود یا خیر.

در صورت که انجام جراحی مدنظر بیمار برای او امکان‏پذیر نباشد سایر جراحی ‏هایی که می‏تواند نیاز او را برطرف سازد و خطر کمتری برای او داشته باشد پیشنهاد داده می‏شود. پروسه جراحی، بیهوشی لازم، طول مدت جراحی و طول ماندگار اثر جراحی هم برای بیمار شرح داده می‏شود. ممکن است پزشک از ناحیه واژن عکس برداری کند تا بتوان عکس‏ های قبل و بعد از جراحی را باهم مقایسه کرد. این عکس برداری همچنین می‏تواند به پزشک در زمینه انتخاب مسیر درست جراحی نیز کمک کند.

مسئله مهم در خصوص این جراحی این است که بسیاری از افراد به علت کمبود اعتماد به نفس تصمیم به چنین جراحی‏ هایی می‏گیرند. بهتر است پیش از تصمیم قطعی با پزشک مشاور خود نیز مشورت کنید. چالش ‏های روحی خود و احساساتتان را با او در میان بگذارید و پس از آن با ارزیابی مزایا و معایب هر روش به انتخاب روش درست خود بپردازید.

روش ‏های مختلف جراحی زیبایی واژن چیست؟

آناتومی واژن پیش و پس از جراحی زیبایی واژن لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی در حقیقت جراحی زیبایی واژن با کمک کوچک کردن لابیاهای کشیده شده است. برخی افراد با مشکل لابیا های بزرگ و کشیده و یا بسیار نامتقارن روبرو هستند. این افراد ممکن است در حین رابطه جنسی و یا انجام ورزش ‏های خاص مانند دوچرخه سواری درد و سوزش زیادی را احساس کنند.

مسئله دیگر این است که لابیاهای بزرگ در بسیاری موارد روی اعتماد به نفس فرد موثر هستند و حتی ممکن است پوشیدن لباس‏ های خاصی را برای فرد دشوار کنند. در این موارد پزشک معالج به فرد با مشکل لابیاهای بزرگ جراحی زیبایی واژن لابیاپلاستی را پیشنهاد می‏کند.

وابسته به تجربه و مهارت پزشک دو روش متفاوت برای این جراحی انتخاب می‏شود. در روش خطی بافت‏ های اضافی لابیا به صورت مستقیم بریده و سپس ناحیه برش بخیه زده می‏شود. در روش دوم پخش اضافه لابیاها به صورت مثلثی برش داده می‏شود و بافت اضافه حذف و مابقی قسمت ‏های لابیا بخیه زده می‏شود. این‏ بخیه‏ها عموما با نخ‏ های قابل جذب زده می‏شوند و نگرانی در خصوص زیبایی واژن ایجاد نمی‏کنند.

این جراحی یکی از محبوب‏ترین روش ‏های جراحی زیبایی واژن با 90 درصد رضایت بیماران است و عموما جز پیشنهادهای اولیه پزشکان به شمار می‏رود. از جمله مسائلی که پزشک عموما پیش از تصمیم به این جراحی برای فرد شرح می‏دهد امکان مقداری تورم، خونریزی و عفونت است که با مراقبت احتمال آن بسیار کاهش می‏یابد.

در مورد اندازه ایده‏آل فرد و میزان بریدن لابیاها نیز بحث می‏شود چرا که برخی افراد تمایل دارند به شدت لابیاهای خود را کوچک کنند اما این حالت باعث ایجاد خشکی مزمن و حتی درد در هنگام رابطه جنسی می‏شود.

پس از انجام عمل زیبایی واژن لابیاپلاستی لازم است تا وابسته به نظر پزشک 7 الی 10 روز از انجام فعالیت های روزمره خودداری و بیشتر به استراحت پرداخته شود. پزشک ممکن است روش‏ هایی مانند استفاده از زیر شلواری و یا باند کشی‏ های متفاوت را برای فرد تجویز کند تا به بهبود سریعتر بخیه‏ها کمک شود.

پس از انجام این روش تا 6 هفته امکان رابطه جنسی برای فرد وجود ندارد. البته ممکن است وابسته به روند بهبود بدن فرد و نظر پزشک این زمان کوتاه و یا بلندتر شود.

 سفید کردن واژن

سفید کردن واژن با کمک لیزر به راحتی امکان پذیر است.
سفید کردن واژن با کمک لیزر به راحتی امکان پذیر است.

یکی دیگر از روش ‏های جراحی زیبایی واژن، سفید کردن واژن است. برخی از زنان به علت زن‏ های موروثی، تغییرات هورمونی صورت گرفته در بدن، عفونت‏ های مختلف و یا گذر زمان و سالخورده شدن و حتی پس از زایمان دچار تیرگی شدید ناحیه تناسلی شده‏اند.

روش ‏های گوناگونی به منظور سفید کردن واژن وجود دارد. اما آیا استفاده از مواد شیمیایی در ناحیه‏ واژن که پوستی به شدت حساس دارد، ایمن است؟ یکی از ایمن‏ترین روش ‏های سفید کردن واژن، استفاده از لیزرهای سفید کننده است. برخی افراد ممکن است به صورت ژنتیکی ناحیه تناسلی تیره‏تری نسبت به پوست سایر قسمت‏ های بدن خود داشته باشند.

پوشیدن لباس ‏های تنگ و از الیاف مصنوعی، پیاده روی و تعرق شدید در این ناحیه و استفاده زیاد از ژیلت میتواند باعث شدید شدن این تیرگی شود. در برخی موارد کمبود ویتامین‏ های خاص یا استفاده از مواد شیمیایی مانند پودر تالک و یا برخی محصولات بهداشتی خاص هم می‏تواند این تیرگی را افزایش دهد.

در این روش جراحی واژن، در ابتدا از یک کرم بی حس کننده استفاده و سپس اشعه بی خطر لیزر بر روی موضع گرفته می‏شود. این روش نهایتا 30 دقیقه طول می‏کشد و درد خاصی را به همراه نخواهد داشت. این روش یک روش غیرتهاجمی است و بدون هرگونه خونریزی صورت می‏گیرد و همین مسئله باعث شده است تا محبوبیت زیادی را بین افراد مختلف داشته باشد. به علاوه اثربخشی این روش بالا است و در زمان کوتاهی مشخص می‏شود و مهم‏ترین نکته این است که این روش نیاز خاصی به بستری و بیهوشی ندارد و به راحتی پس از آن می‏توان به امور روزمره پرداخت.

پرینورافی

جدا از عوامل ذکر شده در بالا، سرفه‏ های مکرر و مزمن و تومورهای ناحیه لگن نیز می‏تواند باعث گشاد شدن شدید واژن شود. اگر فردی با علائمی مانند احساس فشار در لگن و پری دل به علاوه عدم رضایت جنسی، درد حین رابطه، تکرر ادرار، نرسیدن به ارگاسم و عفونت‏ های شدید واژن به پزشک مراجعه کند گزینه اول بروز گشاد شدگی در واژن است که می‏تواند عامل ایجاد کننده همه این علائم باهم باشد. در برخی موارد بد جوش خوردن ناحیه واژن بعد از زایمان طبیعی باعث بروز اسکار و گشاد شدن در این ناحیه می‏شود.

در این موارد یکی از جراحی‏ های پیشنهادی پزشک پرینورافی است که می‏تواند باعث تنگ شدن واژن و حتی بهبود زخم‏ها و اسکارهای پس از زایمان شود. مکانیزم اصلی این روش جراحی زیبایی واژن، نزدیک کردن دیواره ‏های پشتی واژن به یکدیگر و تنگ‏سازی واژن است.

این روش جراحی زیبایی واژن با کمک بیهوشی موضعی و به صورت سرپایی انجام می‏شود و در نتیجه مدت زمان طولانی هم نخواهد داشت و بین 30 تا 45 دقیقه وقت می‏گیرد. وابسته به نظر پزشک در حدود 7 روز استراحت لازم است و پس از یک یا دو ماه می‏توان ارتباط جنسی برقرار کرد. مهم‏ترین تاثیر این جراحی افزایش رضایت جنسی فرد است که تحت تاثیر افزایش سن و زایمان های متعدد تغییر کرده است.

پیش از انجام این جراحی زیبایی واژن فرد باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد و اگر عفونت باکتری و یا ویروسی خاصی دارد آن را درمان کند. افرادی که نقص ایمنی دارند نیز نمی‏توانند از این روش استفاده کنند و بهتر است با  مشورت پزشک خود یک روش دیگر جراحی زیبایی واژن را جایگزین کنند.

واژینوپلاستی به تنگ شدن واژن کمک می‏کند.
واژینوپلاستی به تنگ شدن واژن کمک می‏کند.

واژینوپلاستی

جراحی زیبایی واژینوپلاستی در مواردی توصیه می‏شود که فرد دارای بافت شل شده در واژن است. این حالت در حقیقت به علت کشیده شدن بافتها و جدا شدن عضلات درونی واژن رخ می‏دهد. شل شدن بافت واژن باعث عدم رضایت جنسی طرفین و حتی بیرون زدن تامپون از بافت واژن می‏شود و مشکلات زیادی را برای فرد به همراه دارد.

جراحی واژینوپلاستی برای این افراد بسیار کمک کننده است و باعث می‏شود عضلات جدا شده به هم نزدیک شده و به علاوه بخش غشای موکوسی که در ناحیه پشتی واژن قرار دارد بریده شود. پوست اضافی این ناحیه در صورت تمایل فرد بریده می‏شود که باعث افزایش زیبایی واژن می‏شود.

این روش نیز با استفاده از برش و به تبع آن بخیه ‏های بسیار همراه است. اما بیشتر بخیه‏ های در قسمت‏ های درونی واژن زده می‏شود و در نتیجه چندان به چشم نمی‏خورند. پس از این جراحی با تنگ کردن کانال واژن رضایت جنسی طرفین چندین برابر می‏شود. بروز مقداری خونریزی و عفونت و گاهی درد بسیار نادر ولی محتمل است.

تنگ کردن واژن
تنگ کردن واژن

پس از انجام این جراحی زیبایی واژن نیز لازم است بیمار بین 7 تا 14 روز وابسته شرایط و نظر پزشک استراحت کامل کند و تا 2 ماه از رابطه جنسی و تامپون استفاده نکند. در برخی موارد ممکن است در دوره استراحت دردهای عمیق از درون واژن اتفاق بیفتد که پس از گذر زمان این دردها تسکین می‏یابد.

آناتومی واژن و محل قرار گیری دقیق هود
آناتومی واژن و محل قرار گیری دقیق هود

هودوپلاستی

هود در حقیقت بخش فوقانی لابیاهای ماژور است که ناحیه کلیتوریس در آن واقع شده است، اطلاق می‏شود. به طور ژنتیکی برخی از افراد به علت پوست بسیار ضخیم و کلفت در ناحیه هود با مشکلات عدم رضایت جنسی در بخش کلیتوریس مواجه هستند.

علاوه بر بحث رضایت جنسی، اعتماد به نفس این افراد نیز تحت تاثیر قرار می‏گیرد. مکانیزم کلی جراحی زیبای واژن هودوپلاستی رفع پوست ‏های اضافی ناحیه هود و افزایش رضایت جنسی و به اضافه زیباسازی واژن است. این جراحی خطری برای سلامت جسمی واژن افراد ندارد و یک روش کاملا ایمن شناخته می‏شود. این جراحی ممکن است به تنهایی و به همراه سایر روش‏ های جراحی مانند لابیاپلاستی انجام شود.

این حالت معمولا برای افرادی انجام می‏شود که مبتلا به لب مینورا هیپرتروفیک یا رشد بیش از حد لب‏ های داخلی هستند. عوارضی همچون خونریزی، عفونت، عدم تقارن و یا بریدن شدن بیش از حد هود و آسیب به کلیتوریس بسیار نادر هستند و اگر در یک مکان و توسط جراح معتمد و با تجربه جراحی صورت گیرد نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

یکی از عوارض نادر ولی محتمل آسیب به بافت عصبی واژن است که می‏تواند تشدید احساس و یا کمبود آن را باعث شود. جای زخم و بخیه‏ها هم از مواردی است که پس از هر جراحی بر روی ناحیه جراحی شده باقی می‏ماند و وابسته به قدرت بازسازی بدن سرعت درمان آن متفاوت است.

یکی از عوارض دیگر این روش جراحی این است که به علت انسداد بافت و یا همجوشی لب‏ها ممکن است مسدودی در ناحیه مجاری ادراری صورت گیرد و که در صورت بروز باید به سرعت به پزشک مراجعه شود و درمان صورت گیرد.

مدت زمان لازم برای بهبودی پس از این جراحی، وابسته به عوامل مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال افرادی این جراحی زیبایی واژن هودوپلاستی و لابیاپلاستی را باهم انجام می‏دهند به مدت زمان استراحت بالاتری نیاز دارند. وابسته به نظر پزشک بین 3 تا 7 روز برای ریکاوری پس از این جراحی لازم است.

پس از انجام هودوپلاستی حداقل تا مدت یک ماه باید از ورزش سنگین و بلند کردن اجسام و برقراری رابطه جنسی خودداری کرد. انجام هر یک از اعمال ممنوعه ممکن است خونریزی و عفونت‏ های شدید را به دنبال داشته باشد.

منابع:

  1. http://drz-seify.com/%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%AF%D9%88%D9%BE%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C/
  2. https://drshivamadani.com/%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%A7%D8%AA/%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D8%AA%D9%86%DA%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D9%85%D8%AF%D8%AE%D9%84-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%86
  3. https://www.bluetouchclinic.com/Vaginal-Bleaching
  4. https://drsolmazmohamadi.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D9%85%D8%AE%D8%AA%D9%84%D9%81-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88%D8%A7%DA%98%D9%86/

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
تکنیک های جوانسازی واژن

تکنیک های جوانسازی واژن

جوانسازی واژن مزایایی دارد.این مورد بانوان را به این فکر انداخته که راهکارهای جوانسازی واژن چیست؟ یا بهتر است اینگونه بپرسیم بهترین راهکارجوانسازی واژن چیست؟ آیا روش های جراحی و غیرجراحی آن را می شناسید؟ با نوان با گذر...

تقویت و بهبود ارگاسم با تزریق ژل به نقطه جی

تقویت و بهبود ارگاسم با تزریق ژل به نقطه جی

یکی از مهم ترین مسائل در زندگی زناشویی، مسئله لذت جنسی است متاسفانه در کشور ما ایران آمار جالبی در رابطه با به ارگاسم رسیدن زنان وجود ندارد و شنیده ها حالکی از این است که حدود 60 درصد بانوان در رابطه جنسی به ارگاسم نمی...

ویژگی های بهترین جراح زیبایی زنان در ارومیه

ویژگی های بهترین جراح زیبایی زنان در ارومیه

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که زنان ساکن در شهر ارومیه دارند این است که جراح زیبایی زنان خوب در ارومیه کیست؟ در واقع به دلیل حساسیت های زیادی که انواع جراحی های زیبایی زنان دارد طبیعی است که زنان بخواهند به یک جراح...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سه =

تماس سریع