دکتر فرشته دماریام » بارداری و زایمان » خونریزی غیر طبیعی واژن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خونریزی غیر طبیعی واژن

بسیاری از زنان در مواردی دچار خونریزی های غیر طبیعی واژن می شوند. همین امر سبب می شود که نگران شده و به بهترین متخصصین زنان مراجعه کنند.

این عارضه ناشی از دلایل و علل مختلفی است که باید از سوی متخصصین مورد بررسی قرار گیرد. در ادامه قرار است که به طور خلاصه به توضیحاتی درباره خونریزی غیر طبیعی واژن و انواع موضوعاتی که پیرامون این موضوع مطرح می شود، بپردازیم.

خونریزی غیر طبیعی واژن

در شرایطی که زنان در فاصله زمانی دو عادت ماهیانه خونریزی یا لکه بینی داشته باشند، گفته می شود که وی خونریزی غیر طبیعی واژن را تجربه کرده است.

علل و عواملی مختلفی می تواند در بروز خونریزی های غیرطبیعی از دهانه واژن اثر گذار باشد. برخی از آنها قابل درمان

و برخی از آن ها نشانگر بروز برخی از بیماری های خطرناک برای زنان هستند.

به همین دلیل توصیه می شود که هرگز نسبت به خونریزی های غیرطبیعی خود بی توجه نباشید و سریعاً متخصصین را در جریان وضعیت خود قرار دهید.

خونریزی غیر طبیعی واژن

خونریزی غیر طبیعی واژن

علل و عوامل بروز خونریزی های غیر طبیعی واژن

دلایلی مختلفی که باعث می شوند خونریزی غیر طبیعی واژن رخ دهد موارد زیر هستند:

 • استرس
 • تغییر داروهایی که استفاده می کنید: تغییر داروهایی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود یا داروهایی که در دوران یائسگی برای هورمون درمانی استفاده می شود.
 • رشد توده ها در دهانه رحم یا رحم: آدنومیوز، پولیپ گردن رحم و فیبروئید رحم از جمله مواردی هستند که زیر مجموعه رشد غیر طبیعی توده ها قرار می گیرند و عاملی در جهت خونریزی های غیر طبیعی هستند.
 • سقط جنین: سقط جنینی قبل از هفته 20 ام بارداری سبب خونریزی های غیرطبیعی می شود.
 • خشکی واژن
 • بروز سرطان
 • تغییرات هورمونی: هورمون های استروژن و پروژسترون از مهم ترین هورمون های زنانه هستند که عامل اصلی تنظیم چرخه عادت ماهیانه زنان می باشند. در صورتی که در میزان تولید این هورمون ها اختلالی ایجاد شود، شاهد بروز عارضه هایی هستیم که یکی از آن ها خونریزی های غیر طبیعی واژن است. از سوی دیگر کم کاری یا پرکاری تیروئید، تخمدان پلی کیستیک و تنبلی تخمدان از جمله دلایلی است که موجب تغییرات هورمونی شدید می شود در نتیجه شاهد خونریزی در بین عادت ماهیانه خواهیم شد.
 • بارداری: در دوران بارداری مشاهده لکه بینی طبیعی است.
 • حاملگی خارج رحمی: حاملگی خارج از رحمی به وضعیتی گفته می شود که در آن جنین در محلی غیر از محل اصلی یعنی در لوله های فالوپ جایگیری کند و روند رشد را در همان محل ادامه دهد.
 • یائسگی: زنانی که در آستانه ورود به دوره یائسگی هستند خونریزی های شدیدی را تجربه می کنند.
 • بروز انواع بیماری های مقاربتی: از جمله سوزاک، کلامیدیا و درمان زگیل تناسلی
 • بیماری های التهابی لگن در زنان
 • دیابت، سلیاک بیماری های کلیوی نیز دیگر از بیماری هایی هستند که سبب ساز خونریزی های غیرطبیعی واژن می شوند.

علت خونریزی غیر طبیعی واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

برای این که علت اصلی بروز این عارضه در زنان تشخیص داده شود مراحل تشخیصی به شرح زیر طی می شود.

در ابتدا در جلسات اولیه از شما سوالاتی پرسیده می شود تا شرایط و علائم شما مورد ارزیابی قرار گیرد. در نهایت بعد از این که شرح حال گرفته شد، باید معاینات جسمی و لگنی برای شما انجام گیرد.

سپس در مرحله بعدی برای تشخیص های دقیق تر آزمایش خون برای شما تجویز می شود. آزمایش خون امکان ارزیابی هورمون ها را در افراد فراهم می کند.

برای برخی از افراد با توجه به شرایطی که دارند از نمونه برداری یا بیوپسی دیواره رحم کمک می گیرند.

از روش های تشخیص دیگر می توان به سونوگرافی اشاره کرد که در صورت نیاز افراد باید تحت این روش تشخیصی قرار گیرند.

یکی از شایع ترین علت های رایج خونریزی های غیر طبیعی، بارداری است. از دیگر علت های این مشکل می توان به سرطان رحم، دهانه رحم و مشکل در تیروئید اشاره کرد.

پولیپ رحم، تومورهای کوچک یا بزرگ و فیبروئیدها، بر هم خوردن تعادل هورمون ها و نزدیک شدن به دوران یائسگی نیز می توانند باعث بروز خونریزی غیر طبیعی واژن شوند.

این مشکل ممکن است در هر سنی رخ دهد و می توان گفت این مواردی که ذکر شد برخی از علت های آن می باشد.

علت خونریزی غیر طبیعی واژن

علت خونریزی غیر طبیعی واژن

خونریزی های غیر طبیعی واژن چگونه درمان می شود؟

هیچ درمان اختصاصی برای خونریزی های غیر طبیعی واژن وجود ندارد. به همین دلیل در ابتدا باید علت اصلی و ریشه واقعی خونریزی های غیر طبیعی مشخص گردد. سپس متناسب با علت، روشی هایی در جهت درمان و بهبود وضعیت زنان انجام شود.

برای مثال اگر بیماری های خاصی منجر به بروز خونریزی شده باشند، می توان با درمان بیماری ها وضعیت خونریزی زنان را حل و فصل کرد.

اما نکته اینجاست در صورتی که سایر بیماری ها از جمله سرطان، منشا خونریزی شده باشند در صورت تشخیص بهنگام می توان روند درمانی را برای آن انجام داد. به همین ترتیب از بروز عارضه های احتمالی و خطرناک سرطان پیشگیری می شود.

روش های جلوگیری از بروز خونریزی های غیر طبیعی

انواع روش هایی که می تواند مانعی برای بروز خونریزی های غیر طبیعی واژن باشد:

 • ورزش کردن
 • استفاده از انواع مواد غذایی سالم و طبیعی
 • تعادل وزن و کاهش وزن زیاد
 • استفاده از قرص های بارداری
 • از مصرف آسپرین پرهیز کنید زیرا که دلیلی در جهت ایجاد خونریزی های غیر طبیعی واژن است.

خاتمه

توصیه اکید متخصصین این است که هرگز نسبت به وضعیت جسمانی خود بی توجه و اهمال کار نباشید. در صورتی که روند عادی و طبیعی عادت ماهیانه شما به هم می ریزد سریعاً به بهترین متخصصین زنان مراجعه کنید. در این موارد با تشخیص بهنگام و آغاز روند درمانی می توان از بروز بسیاری از عارضه های منفی پیشگیری به عمل آورد.

توصیه می کنیم در صورتی که مطالب این مقاله توانسته است یاری گر شما باشد لینک آن را با کسانی که تصور می کنید نیازمند کسب این اطلاعات هستند به اشتراک بگذارید.

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
درمان HPV در ارومیه

درمان HPV در ارومیه

برای درمان HPV چه راهکارهایی لازم است؟ آیا میدانید تکنیک های درمان ویروس مقاربتی شامل چه راهکار هایی می شود؟ آیا راهی برای پیگیری این اختلال وجود دارد؟ در این مقاله از سایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به هر آنچه...

چکاپ های روتین زنان در ارومیه

چکاپ های روتین زنان در ارومیه

چکاپ های روتین زنان شاما چه موارد می شود؟ آیا با آزمایش های لازم برای غربالگری های دوره ای زنان آشنایی دارید، در این مقاله از وبسایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به هر آنچه باید در ارتباط با آزمایش های دوره ای زنان...

میومکتومی در ارومیه

میومکتومی در ارومیه

میومکتومی چیست؟ میومکتومی رحم چگونه است؟ این از جمله سوالات متداولی است که بعد از توصیه این جراحی از جانب متخصص زنان ذهن افراد را درگیر می کند. آیا بعد از میومکتومی می توان باردار شد؟ مراحل انجام این جراحی چگونه است و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

تماس سریع