دکتر فرشته دماریام » ناباروری » درمان ناباروری با IVF
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

درمان ناباروری با IVF

IVF که با عنوان لقاح خارج رحمی شناخته می شود، روشی است که به عنوان یکی از درمان های موثر نازایی و ناباروری با هدف درمان مشکلات ناباروری انجام می شود. در این روش، تخمک و اسپرم خارج از بدن و در محیط آزمایشگاهی لقاح داده می شوند. سپس، تخمک بارور که رویان نام دارد، قبل از کاشته شدن داخل رحم، در یک محیط کاملا محافظت شده رشد می کند تا شانس بارداری افزایش یابد.

درمان IVF

درمان IVF باید تحت نظر و مشورت بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود.

معولا رویان ها تا پنج روز در محیط آزمایشگاهی رشد می کنند که با عنوان مرحله بلاستوسیت شناخته می شود چرا که شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد این رویان ها با موفقیت در رحم کاشته خواهند شد. رویان های بارور به داخل رحم منتقل و کاشته خواهند شد.

اگر بیش از یک رویان رشد کرده باشد، امکان فریز کردن آن ها برای استفاده در چرخه های بعدی وجود دارد.

درمان ناباروری با IVF
درمان ناباروری با IVF

دلایل رایج برای انجام IVF

استفاده از ivf به دلایل مختلفی صورت می گیرد که در ادامه توضیحات مختصری در این باره در اختیار شما قرار خواهیم داد:

ناباروری مربوط به سن

کیفیت تخمک زن با افزایش سن کاهش می یابد. IVF می تواند با افزایش تعداد تخمک تولیدی، افزایش انتخاب تخمک های مرغوب و یا اجازه دادن به او برای استفاده از تخمک های اهدا کننده، شانس بیشتری برای بارداری داشته باشد.

از دست دادن بارداری مکرر/ سقط جنین

با توجه به مسئله اساسی برای از دست دادن بارداری مکرر، IVF ممکن است یک درمان موثر در کمک به شروع بارداری موفقیت آمیز با افزایش تعداد جنین های نامزد و احتمالاً استفاده از PGD یا PGS برای پیوند موفقیت آمیز باشد.

ناباروری بدون دلیل

یک پنجم زوجین نابارور با ناباروری غیرقابل توجیه تشخیص داده می شوند و این زوجین اغلب با استفاده از IVF به بارداری می رسند.

تخمک گذاری

اگر خانمی در حالت عادی تخمک گذاری نکند، قرص های تحریک کننده تخمک گذاری اغلب به دستیابی به بارداری کمک می کنند. اما اگر او نتواند با این اقدامات محافظه کارانه به بارداری برسد، می توان از روش IVF استفاده کرد که موفقیت بسیار بالایی دارد.

لوله های فالوپ آسیب دیده

اگر آسیب قابل توجهی در لوله وجود داشته باشد، تنها گزینه های درمان باروری جراحی ترمیمی است که با استفاده از IVF میزان موفقیت کمی دارد.

عوامل ناباروری مردان

به طور معمول، عوامل ناباروری مردان شامل کمیت یا کیفیت اسپرم است. در این موارد پزشکان، IVF را با تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) توصیه می کنند.

آندومتریوز

آندومتریوز می تواند باعث ناباروری شود، اما با استفاده از ترکیبی از جراحی و دارو درمانی با موفقیت درمان می شود. اگر دور اول درمان به نتیجه نرسد، IVF مرحله بعدی مناسب است.

ذخیره تخمدان کم

اگر خانمی تعداد تخمک کمتری در تخمدان خود داشته باشد، می توان از روش IVF برای تحریک رشد تخمک های سالم استفاده کرد، تخمهای بالغ مستقیماً از تخمدان جمع آوری می شود. به طور خاص، زنان جوان با ذخیره تخمدان پایین، که به طور کلی کیفیت تخمک خوبی دارند، در درمان IVF موفقیت بهتری خواهند داشت.

مراحل درمان ناباروری با IVF

سیکل درمان IVF در حدود شش هفته به طول می انجامد.

مرحله 1: معاینه اولیه

در این مرحله، پزشک به بررسی سوابق پزشکی و انجام هر گونه درمان در گذشته می پردازد. در اولین جلسه معاینه هر دو زوجین باید حضور داشته باشند  تا با بررسی سوابق و علت بروز ناباروری، بهترین نوع درمان در نظر گرفته شود.

مرحله 2: مشاوره قبل از درمان

در این مرحله، طرح درمان ریخته می شود و در خصوص هر گونه داروی مصرفی صحبت خواهد شد. چرا که برخی داروها با روند درمان تداخل پیدا می کنند.

مرحله 3: آغاز روند درمان

داروهای مصرفی مورد نیاز به فرد داده می شوند، در خصوص مدت زمان و طول درمان صحبت می شود و روند تزریق FSH توسط خود فرد آموزش داده خواهد شد. توصیه می شود در این مرحله نیز هر دو زوجین حضور داشته باشند.

مرحله 4: تحریک هورمونی

تزریق FSH باعث تحریک تخمک گذاری و آزاد شدن تخمک بیشتر از تخمدان ها می شود، در نتیجه شانس بارداری بیشتر خواهد شد. چرا که امکان جمع آوری تعداد بیشتری تخمک وجود دارد.

مرحله 5: بررسی روند درمان

در طول درمان، نیاز است آزمایش خون به طور منظوم و به منظور بررسی سطح هورمون ها و هم چنین سونوگرافی به منظور تعیین اندازه و تعداد فولیکول های تخمدان ها انجام شود. این بررسی هم چنین زمان مناسب جمع آوری تخمدان ها را نیز مشخص خواهد کرد.

مرحله 6: تحریک تزریق

بعد از این که فرد تعداد کافی فولیکول داشت، تخمک ها باید جمع آوری شوند. در این مرحله، نیاز به تزریق گنادوتروپین انسانی (hCG ) می باشد و این تخمک ها 36 تا 38 ساعت بعد از تزریق جمع آوری خواهند شد. تزریق این هورمون باعث افزایش تحریک تخمک گذاری خواهد شد.

مرحله 7: جمع آوری تخمک روز جراحی

جمع آوری تخمک گذاری، روز جراحی و با هدایت اولتراسوند انجام می شود. بیشتر خانم ها ترجیح می دهند تحت بیهوشی و یا بی حسی موضعی قرار بگیرند. معمولا نیاز است فرد چهار ساعت در بیمارستان باشد و بهتر است فردی همراه او باشد. بعد از جراحی، نیاز به استراحت در منزل می باشد.

همان روز نمونه اسپرم نیز از مرد گرفته می شود و بلافاصله با تخمک لقاح داده خواهد شد.

مرحله 8: بارور شدن تخمک

تخمک های گرفته شده در محیط آزمایشگاهی و در محیط کشت قرار داده می شوند و برای بارور شدن آمادگی پیدا می کنند. در IVF، اسپرم و تخمک زیر میکروسکوپ بررسی می شود و روند به گونه ای است که تخمک با یک اسپرم لقاح داده خواهد شد.

✔️ با عمل پانکچر در IVF بیشتر آشنا شوید

مرحله 9: رشد رویان (جنین)

تخمک و اسپرم در انکوباتور و در دمای سی و هفت درجه قرار می گیرند تا دمایی مشابه دمای بدن ایجاد شود. روز بعد، تخمک ها از نظر بارور شدن مورد بررسی قرار می گیرند تا مشخص شود که آیا رویان ایجاد شده است یا خیر.

مرحله 10: انتقال رویان

انتقال رویان جراحی ساده ای است که معمولا پنج روز بعد از گرفتن و جمع آوری تخمک انجام می شود. رویان ها با استفاده از کاتتر و از راه دهانه رحم، داخل رحم کاشته می شوند. در برخی موارد، نیاز است روند کاشت جنین زودتر انجام شود.

مرحله 11: فریز کردن رویان

رویان هایی که در درمان IVF مورد استفاده قرار نمی گیرند، برای استفاده در سیکل های بعدی فریز خواهند شد.

مرحله 12: تست بارداری

دو هفته بعد از کاشت جنین، تست بارداری انجام می شود. ممکن است برخی خانم ها، علی رغم باردار بودن پریود هم شوند، که با این وجود بازهم آزمایش خون باید انجام شود.

آزمایش ادرار برای تائید بارداری مناسب نیست، چرا که داروهای هورمونی که در طول درمان مصرف می شوند، می توانند نتایج نادرستی را بدهند.

مراحل انجام IVF
مراحل انجام IVF

در طی مراحل انتظار چه چیزی را داشته باشید

پزشک شما برای اطمینان از تخمک گذاری در هنگام لقاح مصنوعی، از کیت های تخمک گذاری، سونوگرافی یا آزمایش خون استفاده می کند. سپس، همسر شما باید نمونه ای از مایع منی خود را تهیه کند. دکتر پیشنهاد می کند که همسر شما 2 تا 5 روز قبل از عمل از رابطه جنسی جلوگیری کند تا مطمئن شود تعداد اسپرم آنها زیاد است.

اگر در نزدیکی کلینیک زندگی می کنید، همسر شما ممکن است بتواند یک نمونه مایع منی را در خانه جمع کند. در غیر این صورت، آنها این کار را در یک اتاق خصوصی انجام می دهند. دلیل اینکه نزدیک بودن محل زندگی به مطب بهتر است، این است که اسپرم باید ظرف 1 ساعت از طریق آزمایشگاه “شسته شود”

در طی مراحل انتظار چه چیزی را داشته باشید
در طی مراحل انتظار چه چیزی را داشته باشید

آیا آی وی اف عوارض دارد؟

IVF نیاز به مقدار زیادی انرژی جسمی و عاطفی، زمان و هزینه است. بسیاری از زوجین که با ناباروری سر و کار دارند از استرس و افسردگی رنج می برند.

خانمی که از داروهای باروری استفاده می کند ممکن است نفخ شکم، درد شکم، تغییرات خلقی، سردرد و سایر عوارض جانبی داشته باشد. تزریق مکرر IVF می تواند باعث کبودی شود.

در موارد نادر، داروهای باروری ممکن است باعث سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) شوند. این وضعیت باعث تجمع مایعات در شکم و قفسه سینه می شود. علائم شامل درد شکم، نفخ شکم، افزایش سریع وزن (4.5 کیلوگرم در عرض 3 تا 5 روز)، کاهش ادرار با وجود نوشیدن مایعات فراوان، حالت تهوع، استفراغ و تنگی نفس است. موارد خفیف را می توان با استراحت در رختخواب درمان کرد. موارد شدیدتر نیاز به تخلیه مایعات با سوزن و احتمالاً بستری شدن در بیمارستان دارد.

مطالعات پزشکی تاکنون نشان داده است که داروهای باروری با سرطان تخمدان ارتباط ندارند.

خطرات بازیابی تخمک شامل واکنش به بیهوشی، خونریزی، عفونت و آسیب به ساختارهای اطراف تخمدان ها مانند روده و مثانه است.

هنگامی که بیش از یک جنین در رحم قرار گیرد، خطر بارداری چندگانه وجود دارد. حمل بیش از یک نوزاد در هر زمان خطر تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد. (با این وجود، حتی یک نوزاد تنها، که پس از IVF متولد می شود، در معرض خطر بالاتری برای نارس بودن و وزن کم هنگام تولد است.)

مشخص نیست که آیا IVF خطر نقص مادرزادی را افزایش می دهد یا خیر.

هزینه آی وی اف چقدر است؟

IVF بسیار پرهزینه است. هزینه های یک چرخه IVF شامل هزینه های داروها، جراحی، بیهوشی، سونوگرافی، آزمایش خون، پردازش تخمک و اسپرم، ذخیره سازی جنین و انتقال جنین است. مجموع دقیق یک چرخه IVF متفاوت است.

هزینه درمان ناباروری با آی وی اف
هزینه درمان ناباروری با آی وی اف

Source: https://www.ivf.com.au/treatments/fertility-treatments/ivf-treatmentv

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
لاپاراسکوپی در درمان نازایی

لاپاراسکوپی در درمان نازایی

لاپاراسکوپی یکی از روش‌هایی است که در درمان ناباروری به کار برده می‌شود. لاپاراسکوپ وسیله‌ای است که با استفاده از دوربین متصل به آن می‌توان داخل بدن را مشاهده نمود. بنابراین جهت تشخیص هرگونه مشکل ساختاری و عملکردی در...

علائم شایع ناباروری در زنان و مردان

علائم شایع ناباروری در زنان و مردان

آیا علائم نازایی قبل از ازدواج مشخصمی شود؟ آیا می توان علائم نازایی را در دختران و یا در مردان قبل از ازدواج تشخیص داد؟ این موضوع یکی از دغدغه های اصلی خانم ها و آقایان قبل از ازدواج است. اختلالات زیادی ممکن است در...

پی  آر پی تخمدان در ارومیه

پی  آر پی تخمدان در ارومیه

پی  آر پی تخمدان در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟ شاید تا به حال نام PRP تخمدان برای درمان ناباروری را زیاد شنیده باشید. اما آیا این روش می تواند به شما در زمینه ناباروری کمک کند؟  پی آر پی تخمدان برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 11 =

تماس سریع