دکتر فرشته دماریام » بارداری و زایمان » مراقبت های هفته به هفته دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

مراقبت های هفته به هفته دوران بارداری

مراقبت های دوران بارداری شامل چه مواردی می شود؟ این مراقبت ها از چه زمانی آغاز می شود؟ مراقبت های هفته به هفته دوران بارداری را می شناسید؟ با غربالگری ها و آزمایشات لازم دوران بارداری آشنایی دارید؟ مراقبت های دوران بارداری از پیش از بارداری شروع می شود! کنترل های لازم در زمینه های درمانی مختلف باید انجام شود تا سلامت مادر و فرزند تضمین شده باشد. در این خصوص توجه شما را به ادامه مقاله جلب می نماییم.

مراقبت های دوران بارداری شامل چند بخش می شود. از اصلی ترین آن ها انجام به هنگام آزمایشات دوره بارداری و مراقبت های تغذیه ای است که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

✔️ دلایل سقط جنین خود به خودی را بدانید

غربالگری و آزمایشات لازم دوران بارداری

غربالگری و آزمایشات لازم دوران بارداری از ملزومات است. هر خانم بارداری لازم است برای اطمینان از سلامت جنین مراحلی را در دوران بارداری طی کند. برای برخی بانوان تعدد این مراحل بسته به وضعیت مادر بیشتر می شود. دراین خصوص توجه شما را به جدول زیر جلب می نماییم.

ماه باردارینوع آزمایشتشخیص
سه ماهه اول باردارینمونه برداری از پرزهای جفتی (آمنیوسنتز)ناهنجاری های کروموزومی
سه ماهه اول بارداریسونوگرافی NTبررسی وضعیت و اندازه جنین
سه ماهه اول بارداریCell Free DNAشناسایی سندرم های شایع بارداری
سه ماهه دوم بارداریآمنیوسنتزبررسی ناهنجاری مادرزادی
سه ماهه دوم بارداریکوردوسنتزتعیین وجود ناهنجاری در جنین
سه ماهه دوم بارداریآزمایش NIPTسلامت نوزاد از نظر بیماری ژنتیکی خاص
سه ماهه دوم بارداریسونوگرافیبررسی وضعیت جفت و سلامت جنین
سه ماهه سوم بارداریآزمایش ادراربررسی دفع قند، پروتئین و عفونت های باکتریایی
سه ماهه سوم بارداریCBC خونشمارش گلبول های خون
سه ماهه سوم بارداریسونوگرافیبررسی وضعیت رشد جنین

البته برای مادرانی که سابقه بیماری های زمینه ای نظیر تیروئید را دارند، ممکن است سایر آزمایش ها نطیر آزمایش TSH تجویز شود. متخصص زنان و زایمان و نازایی به شما در تجویز آزمایش های لازم دوران بارداری کمک می کند.

غربالگری های دوران بارداری

سونوگرافی در آزمایشات دوران بارداری

سونوگرافی یک آزمایش لازم در مراقبت های دوران بارداری است که به صورت روتین انجام می شود. معمولا در دوران باردری لازم است حداقل سه بار سونوگرافی انجام شود. سونوگرافی علاوه بر تشخیص وضعیت دقیق بارداری، رشد جنین و سلامت اندام های وی تجویز می شود. به همین دلیل جزو یکی از اصلی ترین آزمایشات دوران غربالگری است.

غربالگری های سه ماهه اول دوران بارداری

غربالگری های سه ماهه اول شامل آزمایش خون و سونوگرافی می شود. با انجام این آزمایش ها احتمال وجود سندرم داون در جنین بررسی می شود. بنابراین لازم است. ازمایش های غربالگری به شناخت سلامت مادر و جنین کمک می کند و در طول دوره بارداری ضروری است.

غریبالگری سه ماهه دوم بارداری

وجود غربالگری سه ماهه دوم بارداری ضروری است و سلامت جنین را از نظر وجود مواردی بررسی می کند. از جمله آن ها می توان به وجود بیماری های مادرزادی همچنین بیماری هایی نظیر سندرم داورن و سندرم ادوارد اشاره کرد لازم به ذکر است نتایج غربالگری های سه ماهه اول، به پزشک برای بررسی این مورد کمک خواهد کرد.

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم مادر برای زایمان آماده می شود. آزمایشاتی که در این ماه ها انجام می شود، نشان دهنده آن است که همه چیز برای زایمان مادر طبیعی بوده و خطرات احتمالی شناسایی شود. در این مدت باید به طور منظم پیگیری شوید و مواردی از قبیل فشار خون مادر، ضربان قلب جنین، تست GBS، اندازه گیری وزن، تست NST، CST، آزمایش هموگلوبین و آزمایشاتی که به برسی دقیق میزان رشد جنین در شکم مادر و بررسی عفونت ها می پردازد.

✔️ همه چیز درباره بارداری دوقلو

آیا انجام همه این آزمایش ها از مراقبت های دوران بارداری است؟

متخصصین زنان و زایمان به شما آزمایش هایی را توصیه می کند که برای شما ضروری باشد، این آزمایش ها علاوه بر سلامت جنین، سلامت مادر و ویتامین های بدن وی را نیز می سنجد. در صورت وجود موارد مشکوک و یا بیماری های زمینه ای خاص، آزمایشاتی که باید در دوارن بارداری انجام دهید، ممکن است بیشتر شود. توصیه می شود حتما این آزمایش ها را به موقع انجام دهید تا مشکلی ایجاد نشود.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت های تغذیه ای دوران بارداری

مادر باردار باید رژیم تغذیه ای سالم را رعایت کند تا در ماه های آخر بارداری خطری وی را تهدید نکند. در صورت عدم رعایت این مراقبت ها ممکن است دچار اختلالاتی نظیر فشار خون بارداری و یا دیابت بارداری شوید. بنابراین به توصیه های زیر عمل کنید. اگر پزشک برای شما رژیم تغذیه ای خاصی تجویز کرده است، حتما آن را رعایت کنید.

  • از شیر و مشتقات آن در زژیم غذایی خون بهره ببرید.
  • سبزیجات و حبوبات پخته مصرف کنید.
  • گوشت قرمز و گوشت سفید و تخم مرغ را از یاد نبرید.
  • نان و کربوهیدرات ها را فراموش نکنید.
  • میوه های تازه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید
  • از دانه های روغنی، آجیل و کره گیاهی در رژیم خود استفاده کنید.
  • مصرف نمک و قند مصنوعی را به حداقل برسانید.

رژیم غذایی شما لازم است تا دوران شیردهی ادامه پیدا کند. مواد غذایی دریافتی توسط مادران باردار لازم است به تعداد وعده های زیاد و به مقدار کم میل شود.

ورزش دوران بارداری

در دوران بارداری لازم است از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید. پیاده روی مناسب ترین ورزش برای مادران در دوره بارداری است. همچنین در صورتی که جفت شما پایین نباشد و یا خطری از نظر سقط جنین وجود نداشته باشد، انجام ورزش مجاز است. در بارداری های پرخطر ممکن است متخصص زنان و زایمان به فرد استراحت مطلق بدهد.

سخن آخر

مراقبت های قبل از بارداری و مراقبت های در حین بارداری یکی از اقداماتی است که انجام آن ضروری است. انجام غربالگری های دوران بارداری، رعایت رژیم تغذیه ای و انجام پیاده روی در صورت نداشتن محدودیت از جمله مراقبت های این دوران است. مراجعه به یک متخصص زنان با تجربه و با حوصله می تواند به شما در این زمینه کمک کند. سعی کنید در دوران بارداری از استرس و فشار روی به دور باشید و توصیه های متخصص را رعایت کنید.

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
بهترین متخصص زنان و زایمان در ارومیه

بهترین متخصص زنان و زایمان در ارومیه

زایمان یکی از مهم ترین مراحل در زندگی زنان به شمار می آید. برهمین اساس باید خانم های باردار با همراهی بهترین متخصص زنان و زایمان بهترین راه را برای به دنیا آوردن فرزند خود انتخاب کنند و در نهایت صحت و سلامت نوزاد خود...

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

زایمان طبیعی چگونه انجام می شود؟

زایمان طبیعی همانطور که از اسمش برمی آید یک روش طبیعی برای به دنیا آمدن نوزاد است. در کمال شگفتی، خداوند متعادل به شکلی بدن زن را طراحی کرده است که بتواند به صورت طبیعی نوزاد را به دنیا بیاورد. در زایمان طبیعی، تعامل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 12 =

تماس سریع