دکتر فرشته دماریام » بارداری و زایمان » چکاپ های روتین زنان در ارومیه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چکاپ های روتین زنان در ارومیه

چکاپ های روتین زنان شاما چه موارد می شود؟ آیا با آزمایش های لازم برای غربالگری های دوره ای زنان آشنایی دارید، در این مقاله از وبسایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به هر آنچه باید در ارتباط با آزمایش های دوره ای زنان در ارومیه بدانید، بپردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص طول هر دوره آزمایش و دریافت اطلاعات لازم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرا آزمایش های دوره ای زنان اهمیت دارد؟

آزمایش های دوره ای زنان به چه منظور تجویز می شود؟ همه شما اهمیت مراجعه به غربالگری های زنان را می دانید. غربالگری های دوره ای زنان برای بررسی دهانه رحم و تغییرات غیر طبیعی دهانه رحم تجویز می شود. به این ترتیب می توان بسیاری  از مشلات زنان اعم از سرطان دهانه رحم را زود هنگام شناسایی کرد. تشخیص زودهنگام یکی از اولین مراحل درمان است.

بنابراین به همه زنان توصیه می شود حتی در صورتی که با مشکل و یا اختلال خاصی دست و پنجه نرم نمی کنند، هر 3 سال یکبار برای انجام پکاپ های روتین به متخصص زنان مراجعه کنند. دقت کنید تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر به شما شانس بیشتری برای درمان می دهد. بنابراین تحت هیچ عنون نباید اهمیت این آزمایش را دست کم بگیرید.

مراقبت های بعد از زایمان

اصلی ترین چکاپ های روتین زنان شامل چه مواردی می شود؟

آزمایش های دوره ای زنان

بسته به پرونده پزشکی شما ممکن است تست های مختلفی برای شما تجویز شود. اما از اصلی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یکی از آزمایش های  کم تهاجمی برای بررسی سرطان دهانه رحم است. آزمایش پاپ اسمیر شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم است. در طی این آزمایش از سلول های مشکوک نمونه برداری می شود. به این ترتیب می توان سرطانی بودن و یا پیش سرطانی بودن آن ها را دریافت. معمولا برای بانوانی 20 تا 35 سال این تست هر سه سال یکبار در صورت طبیعی بودن نتایج قبلی توصیه می شود. ممکن است بسته به پرونده پزشکی و یا سابقه ژنتیکی شما نیاز باشد تعداد دفعات بیشتری به متخصص مراجعه کنید.

تست HPV

HPV یکی از ویروس های شایع است که انواع مختلف آن از طریق روابط جنسی منتقل می شود. این ویروس می تواند زمینه ساز مشکلاتی از قبیل سرطا دهانه رحم و زگیل تناسلی شود. بنابراین تست اچ پی وی یکی از تست های لازم در غربالگری زنان است که معمولا همزمان با تست پاپ اسمیرر گرفته می شود. در صورت مثبت بودن نتیجه این تست لازم است مراقبت درهنگام برقراری روابط جنسی برای عدم انتقال این ویروس پدید آید.

جدول مراقبت های دوران بارداری

کولپوسکوپی  

 این آزمایش زمانی تجویز می شود که نتیجه تست پاپ آزمایش های غربالگری سرطان دهانه رحم غیر طبیعی باشد. کولپوسکوپی دهانه رحم و بافت واژن و رحم را دقیق تر بررسی می کند. برای انجام این آزمایش متخصص از کولپوسکوپی استفاده می کند و دهانه حم را از جهت وجود بسیاری از مشکلات بررسی می کند.

مامو گرافی

از دیگر آزمایش هایی که جزو چکاپ های دوره ای محسوب می شود می توان به ماموگرافی اشاره کرد که برای تشخیص سرطان سینه به کارگرفته می شود. ماموگرافی زنان از 40 سالگی آغز می شود و اهمیت آن برای افرادی که به صورت ژنتیکی سابقه این اختلال را دارند، بیشتر است.

سایر آزماش های تجویز شده در چکاپ های دوره ای زنان

  • بررسی لگن با معاینات یزیکی و یا سونوگرافی تخصصی لگن
  • سونوگرافی رحم و تخمدان
  • آزمایش خون
  • تست تراکم استخوان
  • آزمایش ادرار و مدفوع (تست خون در مدفوع)
  • تست دیابت
  • تست فشار خون  
چکاپ های روتین زنان

همه این آزمایش ها ممکن است به صورت همزمان در غربالگری های روتین زنان تجویز نشود. بسته به پرونده پزشکی هر فرد تجویز این موارد متفاوت خواهد بود.

برای انجام چکاپ هی روتین زنان اولین اقدام چیست؟

تنها لازم است به یک متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص زانان با بررسی پرونده پزشکی شما، تجویز آمایش های لازم و تفسیر آن، سلامت شما را بررسی می کند. اینکه چه آزمایش هایی باید برای شما به صورت روتین تجویز شود و یا اینکه هر چند وقت یکبار بخواهید آن را تکرار کنید را متخصص شما مشخص می کند. علاوه برای متخصص به شما کمک می کند در هر دوره از زندگی زنانه از جمله، قاعدگی، بارداری و یائسگی با کنترل علائم ناخوشایند، کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

سوالات متداول

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
آیا تیروئید باعث ناباروری می شود ؟

آیا تیروئید باعث ناباروری می شود ؟

کم کاری تیروئید علت اصلی مشکلات ناباروری در زنان است. عملکرد کم تیروئید یکی از دلایل اصلی مشکل در رسیدن و حفظ بارداری است. این یکی از شایع ترین علل ناباروری است و بسیاری از زنان متوجه این موضوع نیستند. بیماری های...

بهترین متخصص زنان و زایمان در ارومیه

بهترین متخصص زنان و زایمان در ارومیه

زایمان یکی از مهم ترین مراحل در زندگی زنان به شمار می آید. برهمین اساس باید خانم های باردار با همراهی بهترین متخصص زنان و زایمان بهترین راه را برای به دنیا آوردن فرزند خود انتخاب کنند و در نهایت صحت و سلامت نوزاد خود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 14 =

تماس سریع