دکتر فرشته دماریام » بارداری و زایمان » چگونه بارداری خارج از رحم را تشخیص دهیم؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چگونه بارداری خارج از رحم را تشخیص دهیم؟

بارداری خارج از رحم چیست؟ چگونه بارداری خارج از رحم را تشخیص بدهیم؟ این اختلال به چه دلیل ایجاد می شود؟ در این مقاله از سایت دکتر فرشته دماری یا م قصد داریم در ارتباط با این مورد به شما اطلاعاتی بدهیم. آیا درصورت وجود بارداری خارج از رحم قبلی امکان بارداری خارج از رحم مجدد نیز وجود دارد؟ این یکی از اصلی ترین دلایل سقط جنین به شمار می رود.

بارداری خارج از رحم چیست؟

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در خارج از رحم رشد کند. درواقع تخمک بارور شده تا زمان زایمان در رحم مادر وجود خواهد داشت. اما در ببارداری خارححج از رحم این تخمک در بخش های دیگر بدن مادر معمولا در لوله فالوپ رشد می کند. بنابراین می تواند منجر به عوارضی شود که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

مراقبت های هفته به هفته دوارن بارداری

عوارض بارداری خارج از رحم چیست؟

تقریبً همه حاملگی های خارج از رحم (بیش از 90 درصد) در لوله فالوپ رخ می دهد. تخمک بارور شده همانطور که در بارداری رشد می کند، می تواند باعث ترکیدن لوله (پارگی) شود. پارگی می تواند باعث خونریزی داخلی شدید شود. برخی زا بانوان تصر میکنند باردارری ااب این روشمی تواند نکوزاد آن ها را نجات دهد. در صورتی که اینطور نخواهد بود. اگر تخمک در لوله فالوپ یا اندام های دیگر دستگاه تناسلی بانوان گیر کند، به نوزاد تبدیل نمی شود و در صورت ادامه بارداری ممکن است سلامت شما در خطر باشد. به همین دلیل با روش های درمانی که شامل روش های غیر تهاجمی مثل روش های غیر تهاجمی و روش های دارویی  و همچنین روش های جراحی می شود، آن را اصلاح می کنند.

حاملگی خارج رحمی

چگونه می توان به حاملگی خارج از رحم پی برد؟

حاملگی خارج از رحم دارای نشانه هایی است که از هفته 4 الی 12 بارداری بروز پیدا می کند. بنابراین بلافاصله بعد از آنکه دریافتید بارداری هستید، این علائم را بررسی کنید.  گاهی ممکن است نشانه های واضح تر نظیر خونریزی را در همان ابتدا مشاهده کنید از جمله علائم بارداری خارج از رحم شامل موارد زیر می شود:

  • علائم معمولا بارداری
  • درد شکم پایین شکنن علی الخصوص زمانی که در یک طر ف باشد
  • وجود خونریزی از ناحیه واژن (این مورد همیشه دلیل حاملگی خارج از رحم نیست. بلکه در برخی موارد ممکن است موارد دیگری وجود  داشته باشد)
  • وجود احساس درد در نوک شانه شما
  • احساس ناراحتی هنگام ادرار کردن یا مدفوع کردن

در صورت وجود هر کدام از این علائم لازم است سریعا با متخصص خود ارتباط بگیرید.

آیا حاملگی خارج از رحم با سونوگرافی مشخص می شود؟

آیا می توان با سونوگرافی اول فهمید که بارداری خارج از رحم است یا خیر؟ سونوگرافی یکی از مورادی که با کمک آن می توان به این موضوع پی برد.

از آنجایی که این اختلال معمولا در سه ماهه اول بارداری تشخخیص داده می شود، لازم است در صورت مشاهده علائم با سونوگرافی این مورد را مشخص تر کرد. ممعمولا می توان از هفته ششم به بعد بارداری پوچ را با سونوگرافی تشخیص داد. اما قبل از آن اندازه جنین به قدری کوچک است که نمی توان این مورد را تشخیص داد.

آیا در صورت بارداری خارج از رحم امکان دارد باداری های آینده نیز خارج رحمی باشد؟

احتمال بروز بارداری خارج از رحمی بسیار کم است اما در صورتی که قبلا بارداری خارج از رحم داشته باشید احتمال این موضوع بیشتر می شود. تا این چیزی است که شما نمی توانید از آن اجتناب کنید. اکثر زنانی که حاملگی خارج از رحم و درمان را تجربه می کنند، در آینده به بارداری موفقی دست خواهند یافت، حتی اگر یک لوله فالوپ را به عنوان بخشی از درمان از دست داده باشند. مشاوره های قبل از بارداری در این زمینه بسیار مهم است. علی الخصوص این امر برای کسانی که یک بار سقط جنین داشته اند نقش مهمی ایفا می کند. جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی به شما کمک می کند ازبیماری های التهابی لگن و عوارض بعدی آن جلوگیری کنید.

علائم حاملگی خارج از رحم

عوارض بارداری خارج رحمی چیست؟

سقط جنین و حاملگی خارج از رحم ممکن است باعث استرس طولانی مدت پس از سانحه، اضطراب و افسردگی شود. علاوه بر این، عوارض بر جسم مادر هم تاثیر می گذارد که از جمله آن ها می توان به آسیب و از دست رفتم یکی از لوله های فالوپ اشاره ککرد. زمانی که شما درد شدید لگنی را احساس می کنید، احساس سرگیجه و یا غغش دارید و همچنین احساس بیماری و رنگ پریدگی می کنید، لازم است وضعیت شما از این جهت بررسی شود.

علت شایع ایجاد حاملگی خارج از رحم چیست؟

حاملگی خارج از رحم بسته به شکل آن ممکن است انواع مختلفی داشته باشد که اصلی ترین آن زمانی اتفاق می افتد که لوله فالوپ که بخش از اندام تولید مثل در زنان است، دچار آسیب دیدگی و بدشکلی شده است. این اختلال ععموما به علت التهاب ایجاد می شد. دو عامل موثر دیگر می توان به عدم تعادل هورمونی و رشد غیر طبیعی تخمک بارور شده اشاره کرد.

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
درمان HPV در ارومیه

درمان HPV در ارومیه

برای درمان HPV چه راهکارهایی لازم است؟ آیا میدانید تکنیک های درمان ویروس مقاربتی شامل چه راهکار هایی می شود؟ آیا راهی برای پیگیری این اختلال وجود دارد؟ در این مقاله از سایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به هر آنچه...

چکاپ های روتین زنان در ارومیه

چکاپ های روتین زنان در ارومیه

چکاپ های روتین زنان شاما چه موارد می شود؟ آیا با آزمایش های لازم برای غربالگری های دوره ای زنان آشنایی دارید، در این مقاله از وبسایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به هر آنچه باید در ارتباط با آزمایش های دوره ای زنان...

میومکتومی در ارومیه

میومکتومی در ارومیه

میومکتومی چیست؟ میومکتومی رحم چگونه است؟ این از جمله سوالات متداولی است که بعد از توصیه این جراحی از جانب متخصص زنان ذهن افراد را درگیر می کند. آیا بعد از میومکتومی می توان باردار شد؟ مراحل انجام این جراحی چگونه است و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =

تماس سریع