دکتر فرشته دماریام » بیماری های زنان » فریز کردن زخم دهانه رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

فریز کردن زخم دهانه رحم

زخم دهانه ی رحم التهابی است که در دهانه ی رحم ایجاد می شود  و برای درمان آن می توان از روش فریز کردن استفاده کرد. این روش را با نام کرایوتراپی نیز می شناسیم که با استفاده از دستگاه کرایو و اکسید نیتروژن اقدام به از بین بردن زخم دهانه رحم می کند. در ابتدا لازم است پیش از استفاده از این روش از طریق کولپوسکوپی زخم معاینه شده و خوش خیم یا بدخیم بودن آن مشخص گردد. در صورتی که پس از معاینه مشخص شود که این سلول ها بدخیم هستند به این معنا است که سلول ها سرطانی بوده و باید درمان سرطان انجام گردد. اما اگر نتیجه ی نمونه نشان دهنده ی خوش خیم بودن سلول ها باشد می توان از کرایوتراپی استفاده کرد.

فریز کردن زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم چیست؟

زمانی که در دهانه رحم التهابی ایجاد شود به آن زخم دهانه رحم می گویند، این التهاب می تواند ساده باشد یا پیچیده و باعث تغییر در سلول های این ناحیه می شود. محل وقوع این التهاب دقیقا در دهانه ی رحم است و تنها با استفاده از انجام کولپوسکوپی می توان آن را تشخیص داد. زمانی که با استفاده از کولپوسکوپی زخم دهانه رحم تشخیص داده شد آزمایشات و تست پاپ اسمیر انجام می گردد تا سرطانی بودن این سلول ها مشخص شود. پس از گرفتن نتیجه و اطمینان از غیر سرطانی بودن سلول ها می توان مراحل انجام کرایوتراپی را آغاز کرد. این درمان با فریز کردن زخم انجام می شود.

دلایل ایجاد زخم دهانه رحم

 1. در اثر بارداری های پی در پی یا زایمان های متعدد
 2. قرار دادن آی یو دی برای جلوگیری از بارداری به مدت طولانی
 3. مصرف قرص های جلوگیری از بارداری در سن پایین
 4. استفاده از تامپون به طور روزانه
 5. عفونت قارچی واژن به صورت پی در پی
 6. سرطان دهانه رحم

نکات لازم قبل از درمان زخم دهانه رحم

پیش از انجام هر گونه درمان برای رفع زخم دهانه رحم لازم است به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه شود تا تشخیص درست و بهترین درمان صورت گیرد. برای شروع درمان ابتدا لازم است بیمار درباره هرگونه مصرف دارو یا بیماری زمینه ای به پزشک خود اطلاع دهد. در صورتی که فرد دارو های رقیق کننده ی خون مصرف کند ممکن است پزشک برای جند روز وی را از مصرف این دارو ها با بررسی شرایط بالینی منع کند. پیش از انجام کرایو لازم است اگر به عفونت واژن مبتلا هستید و یا از دارو یا کرم درمانی واژن استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

 • بهتر است قبل از انجام کرایوتراپی غذای سنگین نخورید و همچنین به مدت 24 ساعت نباید رابطه ی جنسی برقرار کنید. همچنین نباید پیش از انجام از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده کنید.
 • در کل لازم است در مورد هرگونه درمان در ناحیه واژن بدانیم که بهتر است از ژل های شستشو و یا دوش های واژینال استفاده نکنیم زیرا باعث ایجاد مشکلاتی در میزان PH این ناحیه است.
 • برای فریز کردن دهانه رحم بهتر است بعد از اتمام پریود به دکتر مراجعه کنید زیرا در زمان پریود نمی توان به خوبی بهداشت محیط را رعایت کرد و امکان ایجاد عفونت زیاد است.
 • در صورتی که باردار هستید و یا احتمال می دهید که باردار هستید بهتر است با پزشک مشورت کنید، در زمان بارداری معمولا کرایوتراپی انجام نمی شود.

نحوه فریز کردن زخم دهانه رحم

از روش فریز کردن یا همان کرایوتراپی برای درمان زخم دهانه ی رحم یا درمان سلول های تغییر یافته استفاده می شود و در صورتی که به عفونت حاد مبتلا هستید این روش هیچ تاثیری ندارد. پیش از انجام کرایو ممکن است پزشک به شما اجازه ی مصرف دارو های جلوگیری از درد را بدهد زیرا این دارو ها می توانند از از انقباض ناحیه نیز جلوگیری کنند.

این درمان شامل چند مرحله می باشد:

مرحله اول: بیمار روی تخت مخصوص معاینه زنان که به آن تخت ژنیکولوژی گفته می شود دراز می کشد.

مرحله دوم: با استفاده از اسپکولوم واژن باز شده و سپس کولپوسکوپ وارد واژن می شود تا بتوان محل دقیق زخم ها و شدت آن ها را بررسی کرد.

مرحله سوم: استفاده از دستگاه کرایو و فریز کردن زخم ها

دستگاه کرایو از یک کپسول نیتروژن تشکیل می شود که توسط یک شلنگ به پروب کرایو متصل می شود و نیتروژن با عبود از پروب می تواند دمای منفی 65 را برای فریز کردن ایجاد کند.

✔️ آیا می دانید چسبندگی رحم به چه علت ایجاد می شود؟

قبل از این که از کرایوتراپی استفاده شود لازم است روی زخم با بتادین شستشو داده شود تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. بعد از این مرحله پروب روی زخم قرار گرفته و گاز را باز می کنیم. وارد شدن گاز باعث یخ زدن آب سلول ها شده و در نهایت سلول ها می ترکند. این کار سبب تخریب شدن سلول های موجود در دهانه ی رحم می شود.

برای این کار مدت زمان مورد نیاز 5 دقیقه است و نیازی به انجام بیهوشی ندارد، این عمل تنها ممکن است کمی سوزش در ناحیه ایجاد کند یا بر اثر ترس بیماران کمی انقباض ایجاد شود. پس از انجام کرایوتراپی ممکن است فرد با خروج مایع از واژن مواجه باشد اما جای نگرانی نیست زیرا این آب همان آب خروجی ناشی از ترکیدن سلول هاست و کافی است فقط چند روز نوار بهداشتی استفاده شود.

این کار باید در کلینیک های معتبر انجام شود که به اصول بهداشت پایبند می باشند و اگر این موضوع رعایت شود هیچگونه عوارضی نخواهد داشت.  میزان مثبت بودن نتیجه پس از این درمان تا دو ماه قابل مشاهده نمی باشد زیرا لازم است دو ماه بگذرد تا سلول های سالم جایگزین سلول های تخریب شده شوند.

ارتباط فریز دهانه رحم و سرطان

می توان گفتن نتیجه ی درمان نشدن یا بدخیم بودن زخم دهانه ی رحم، سرطان دهانه رحم است. بنابراین باید درمان زود انجام شود تا از عوارض این چنینی پیشگیری شود. با کرایوتراپی سلول ها تخریب می شوند و از سرطانی شدنشان پیشگیری می شود.  بنابراین برای جلوگیری از سرطان درمان زخم های دهانه رحم بسیار مفید است.

ارتباط فریز دهانه رحم و سرطان

نکات پس از درمان زخم دهانه رحم

نداشتن نزدیکی به مدت یک ماه

استفاده نکردن از تامپون تا یک ماه

مراجعه برای معاینه پس از یک ماه

استفاده مداوم از دارو ها و کرم های واژینال تجویزی توسط پزشک

عوارض فریز کردن زخم دهانه رحم

این روش عورض خاصی ندارد و فقط پس از انجام آن ممکن است فرد کمی لکه بینی داشته یا خروج آب مشاهده کند.

نتیجه گیری

در صورتی که مبتلا به زخم دهانه رحم هستید این روش یک درمان مناسب به شمار می آید ودر صورت تایید پزشک بهتر است هرچه سریع تر این کار را توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام دهید.

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
درمان بیماری های مقاربتی زنان در ارومیه

درمان بیماری های مقاربتی زنان در ارومیه

بیماری‌های مقاربتی زنان به علت عفونت‌هایی که در سیستم تناسلی زنان رخ می‌ دهند، ایجاد می شود. منظور از بیماری های مقاربتی اختلالاتی است که توسط رابطه جنسی منتقل می شود. این امر ممکن است علت های مختلفی نظیر عفونت های...

هیستروسکوپی در ارومیه

هیستروسکوپی در ارومیه

هیستروسکوپی یک روش کم تهاجمی برای درمان برخی از اختلالات بانوان است. این روش بدون ایجاد بریدگی در بدن بانوان و از طریق واژن انجام می شود. با کمک هیستروسکوپی می توان به اقدامات تشخیصی و درمانی پرداخت. ترکیب روش...

کیست بارتولن

کیست بارتولن

کیست بارتولن چیست؟ آیا می دانید این کیست به چه دلیل ایجاد می شود؟ وجود آن چه علائمی ایجاد می کند؟ در این مقاله از وبسایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به هر آنچه باید در ارتباط با آن بدانید از علائم تا تشخیص و درمان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. ژاله

  سلام. من ٢ ماهه سوزش دارم در واقع دكتر گفت عفونت قارچي و بعد از مصرف دارو سوزش شروع شد و هي بدتر شد سونو و پاپ اسميرم خوبه مشكلي نداشت. دليلش چيه،؟

  پاسخ
 2. یاس

  سلام . ممنون از توضیحات تون .
  با عذرخواهی می خواستم بپرسم آیا رابطه جنسی دهانی با واژن مبتلا به زخم دهانه رحم که فریز یا کرایوتراپی شده ، باعث سرایت ویروس به شخص دوم میشه ؟ و اساسا رابطه جنسی با واژن مبتلا به زخم دهانه رحم ریسک ابتلا داره ؟
  سپاسگزارم .

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + چهارده =

تماس سریع