دکتر فرشته دماریام » بیماری های زنان » تشخیص و درمان پولیپ رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تشخیص و درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم به علت ایجاد می شود؟ درمان های آن چسیت؟ آیا برداشتن پولیپ رحم عوارض دارد؟ پویپ رحم همان توده های غیر سرطانی در رحم هستند که در آندومتر ایجاد می شود. با اینکه این عارضه توده های خوش خیم هستند، اما باز هم نیاز به درمان آن وجود دارد. چرا که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در فرد نظیر ایجاد مشکلات در دروان قاعدگی، باروری و یا سرطان دهانه رحم شود.

پولیپ رحم چیست؟

این بافت ها نوعی تومور های خوش خیم هستند که ممکن است در قسمت پایینی رحم و یا در بالای آن ایجاد شود. ابعاد و اندازه آن متفاوت است و همچنین ممکن است رشد ان بسیار زیاد و یا کم باشد. حتی تعداد آن نیز می تواند متفاوت باشد. پولیپ رحم در بافت اندومتر ایجاد می شود. وجود این پولیپ ها می تواند در خیلی از موارد نظیر باروری تاثیر گذار باشد.  پولیپ های رحم می توانند از طریق یک ساقه نازک به اندومتر بچسبند. یا در پایین رحم به اندازه یک توپ گلف رشد کنند. حتی می توانند سرطانی شوند. بنابراین درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

چه کسانی در معرض ابتلا به پولیپ رحم هستند؟

در برخیموارد امکان ابتلا به این اختلال افزایش می یابد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شما در سن یائسگی و یا بعد از آن به سر می برید.
 • شما دارای اضافه وزن هستید.
 • شما فشار خون بالا دارید.
 • شما بیماری های خاص دارید و از داروی های خاص نظیر تاموکسیفن که برای درمان سرطان سینه تجویز می شود، استفاده می کنید.
 • شما از هورمون درمانی استفاده می کنید.

این اختلالات به ندرت افراد زیر بیست سال را با مشکل مواجه می کند. امکان ایجاد آن در دهه 40 و دهه 50 زندگی بیشتر است.

علائم پولیپ رحم

✔️ مراقبت های دوران یائسگی

علامت پولیپ رحم چیست؟

این عارضه یک اختلال بدون علامت است. به همین دلیل است که در بیشتر اوقات، تشخیص داده نمی شود. انجام غربالگری های دهانه رحم می تواند به تشخیص آن کمک کند. اما باز هم ممکن است نشانه هایی را ایجاد کند. از جمله نشانه هایی که ایجاد می شود، شامل موارد زیر است:

 • خونریزی در دوران غیر از قاعدگی
 • ترشحات غیر طبیعی واژینال
 • ناباروری
 • لکه بینی
 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • خونریزی غیر طبیعی واژن

آیا درد در شکم و زیر شکم از نشانه های پولیپ رحم است؟

پولیپ رحم ممکن است درد هایی شبیه به درد قاعدگی ایجاد کند. اما همچنین ممکن است درد از نشانه های آن نباشد. درد از نشانه های رایج این عارضه نیست.

اگر نشانه های فوق و یا هر نشانه غیر طیبعی دارید، باید برای معاینه هرچه سریع تر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. احتمال در اولین مرحله سونوگرافی و یا هیستروسکوی برای تشخیص این مورضوع برای شا تجویز شده و سپس اقدامات درمانی لازم انجام می گیرد.

هیستروسکوپی چگونه پلیپ رحم را تشخیص می دهد؟

هیستروسکوپی تشخیصی از طریق واژن دهانه رحم را بررسی کرده و در صورت مشاهده موارد مشکوک، از بافت مورد نظر نمونه برداری شده و برای آزمایشگاه فرستاده می شود. اما این تنها راه برای بررسی این عارضه نیست و راه های تشخصیصی دیگری نیز وجود دارد. همچنین ممکن است شما متوجه پولیپ رحم نشوید و در تست های غربالگری دهانه رحم به این موارد دست یابید.

درمان پولیپ رحم

علت ایجاد پولیپ رحم دراندومتر چیست؟

دلیل دقیق ایجاد این عامل همچنان مبهم است اما تاثیرات برخی موارد بر ایجاد این عارضه ثابت شده است. از جمله آن هامی توان به به تغییر در سطح هورمون استروژن اشاره کرد. همچنین همانطور که اشاره کردیم، افرادی که از داروی درمان سرطان سینه استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. همچنین التهاب دهانه رحم نیز می تواند یکی از علت های این بیماری باشد.

درمان پولیپ رحم

راهکار هار درمانی این اختلال شامل جه مواردی می شود؟ آیا برداشتن آن عورض دارد؟ برخی از پویپ های کوچک بدون دارو و یا درمان خاصی در مدت زمان برطرف خواهد شد. یکی دیگر از راهکار های درمانی، داروهای هورمونی است. اگر پلیپ با دارو برطرف نشود و اقدام های غیر جراحی روی آن تاثیری نداشته باشد، از عمل برداشتن پولیپ رحم استفاده می شود.

عمل پولیپ رحم

پولیپکتومی عملی است که از آن برای بردااشتن پولیپ های رحم استفاده می شود. زمانی که متخصصص با نمونه برداری از آن صلاح ببیند که باید برداشته شود، این جراحی را انجام می دهد. ای جمله مواردی که در انتخاب این جراحی در نظر گرفته می شود این است که:

 • باعث ایجاد علائم یا عوارض می شود.
 • سرطانی یا پیش سرطانی به نظر می رسد.

عوارض برداشتن پولیپ رحم

برخی عوارض ممکن است در اثر جراحی آن ایجاد شود. از جمله آن ها می توان به عفونت، برداشت ناقص پولیپ و خونریزی اشاره کرد. اما زمانی که پزشک انجام این جراحی را ضروری بداند، نباید از انجام آن اجتناب کرد. چرا که پولیپ های ایجاد شده امکان سرطانی شدن را دارند.

سخن آخر

این عارضه یک بیماری زنانه است که بیشتر در سنین بالا ایجاد می شود. این بافت در اندومتر تشکیل شده و موجب ایجاد اختالات قاعدگی و علائم نازایی می شود. هنوز دلیل مشخصی برای ایجاد آن پیدا نشده است. اما ثابت شده تغییر سطح هومورن های استروژن تاثیر مستقیمی بر ایجاد آن دارد. درمان های این عارضه با کمک درمان های دارویی و یا درمان های تشخیصی انجام می شود. بنابراین اگر هر گونه اختلال در قاعدگی، خونریزی واژینال، ترشحات غیر طبیعی و مواردی از این قبیل مشاهده کردید، لازم است هر چه سریع تر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ های متداول

دکتر فرشته دماری یام

متخصص زنان زایمان و نازایی
دوره دیده تخصصی زیبایی زنان؛ نازایی،لاپاراسکوپی و سکسولوژی
انجام هزاران زایمان طبیعی و سزارین
انجام اعمال جراحی زیبایی زنان
مقالات مرتبط
خشکی واژن و راهکارهای درمانی فوری

خشکی واژن و راهکارهای درمانی فوری

خشکی واژن به چه علت به وجود می آید؟ آیا سریع ترین راهکار های درمانی را می دانید؟ در این مقاله قصد داریم به درمان خشکی واژن و هز آنچه به این موضوع مربوط است بپردازیم. آیا خشکی واژن از علائم یائسگی است؟ به این اختلال...

تست پاپ اسمیر چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر نوعی غربالگری تشخیصی مخصوص بانوان برای سرطان رحم و بررسی عوامل ایجاد کننده سرطان گردنه رحم است. این غربالگری باوسیله ی نمونه برداری از رحم انجام می شود. این نمونه پس از انتقال به آزمایشگاه مورد بررسی قرار...

درمان بی اختیاری ادرار در بانوان

درمان بی اختیاری ادرار در بانوان

درمان بی اختیاری ادرار در بانوان چگونه امکان پذیر است؟ آیا بی اختیاری ادرارا درمان دائمی دارد؟ در این مقاله از سایت دکتر فرشته دماری یام قصد داریم به راهکار های درمانی در حوزه درمان بی اختیاری ادرار در زنان با معرفی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پانزده =

تماس سریع